Charakteristika

 

Chamaeleo calyptratus

se řadí mezi plazy, tělo má ze stran zploštělé, samci mají vysokou přilbu na hlavě, na patách "ostruhy" a na hřbetě vystouplý hřeben. Vrchní vrstva kůže je přeměněna v šupiny, mají strostlé prsty po dvou a na zadních nohách po třech, oči vyčnívají z hlavy a pohybují se všemi směry nezávisle na sobě, jsou schopni barvoměny již od vylíhnutí, dlouhý stočený ocas slouží též k uchopení a vymrštitelný dlouhý jazyk zajistí získávat potravu i z větší vzdálenosti.

V přírodě se vyskytuje na keřích a stromech ve vlhkých horských a podhorských oblastech Arabského poloostrova. Chameleoni jsou spíše samotáři, ale můžou se chovat i v páru - nikdy 2 samci v jednom teráriu! K jeho chovu nemusíme mít žádné registrační listy.

 

 

Velikost, hmotnost, věk

 

Délka těla samce (s ocasem) může být až 65 cm, samice dosahují velikosti cca 45 cm.
Samec váží 200 - 300 g, dožívá se zhruba 6 let.
Samice váží  50 - 100 g a dožívá se 2 - 3 let, záleží na počtu snůšek.

 

Potrava

 

Je všežravý - od hmyzu po myšata, do jídelníčku můžeme zařadit také ovoce, zeleninu, rostliny.

 

Páření

 

Samice dospívají přibližně ve 4. měsíci života, v 5 měsích mohou již klást vejce, samci dospívají později. V teráriu se páří průběžně během celého roku. Samice kladou vejce za 20 - 45 dnů po páření, ve snůšce bývá 10 - 70 vajec.

Samice mohou klást vejce i bez páření, tato vejce jsou neoplodněná.

 

Klasifikace

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chondrata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: ještěři (Sauria)
Čeleď: chameleonovití (Chamaeleonidae)
Rod: chameleon (Chamaeleo)

 

Charakteristika

Oči, jazyk, barvoměna

08.02.2011 14:45
Rychlý pohyb oka umožňuje rozhled všemi směry. Oči se pohybují nazávisle na sobě, každým okem může chameleon koukat jinam. Obě oči na jeden cíl zaměří pouze před vystřelením na potravu.   Jazyk je stejně dlouhý jako celé tělo chameleona. Je navlečený na výběžku jazylky....

Sameček či samička

07.02.2011 14:00
Dospělého samce poznáme na první pohled - je zde velký rozdíl ve velikosti, pyšní se vysokou přilbou, ocas má více než polovinu délky těla, na zadních nohách má "ostruhy", odlišné je i zbarvení - pestré vzory, barevné proužky. Samice jsou světlezelené.