Potrava

"Jemeňák" přijímá veškerý nebodavý hmyz, malé hlodavce a rostilny či ovoce-zeleninu. Nabízíme pestrou stravu obohacenou o vitamíny a minerály - každé sousto obalíme v minerálním přípravku.

Velikost potravy je závislá na velikosti chameleona, mláďatům je nutné podávat mikro cvrčky, dospělým již klasické cvrčky, sarančata, smýkaný hmyz, atd. Nedoporučuje se podávat často moučné červy, kteří obsahují spoustu tuku - jsou vhodní pro zvíře, které nepřijímalo delší dobu potravu nebo pro samici po nakladení vajec.

1x týdně můžeme předložit chamíkům ovoce (jahody, hrušky, mango, banán, atd.) nebo květy (pampelišku), různé saláty, čínské zelí.

 

Jak často krmit

Dospělé chameleony krmíme obden, občas je dobrý půst, březí samice krmíme denně, mláďata několikrát denně (1 den v týdnu půst), důležité je zajistit vždy vodu - např. orosením před přijímaním potravy.

Můžeme je naučit brát potravu z pinzety, čímž se upevňuje vztah mezi vámi a chamíkem, ale mějte na mysli, že může zlenivět, je tedy lepší krmit z pinzety jen občas. Potravu vypustíme volně do terária, jen množství, které sní.

 

Vitamíny a minerály

Vápník, hořčík, draslík a fosfor podporují tvorbu kostí a jsou tedy nezbytné. Hlavně u mláďat a březích samic se musí dbát na jejich přísun. Potravu obalíme v minerálních přípravcích, které seženeme ve zverimexech - je více druhů, ceny se hodně liší - více info v článku Naše krmení.

 

Voda

Každý den je nutné zajistit zvířeti napájení, nejčastěji rosíme terárium, ale můžeme zajistit i misku s vodou (pozor na množství vody, aby se v ní chameleon nemohl utopit).

 

 

Potrava

Naše krmení

07.02.2011 13:59
Jak u nás probíhá krmení?   Naše chameleonní miláčky krmíme hlavně cvrčkama, lučníma kobylkama, ochutnali i moučné červy. Jako minerální a vitamínový přípravek používáme Nutrimix Rep (stojí kolem 50,-) nebo Reptivite (stojí přes 100,-) či samotný vápník Biomin H. Do kyblíčku nasypeme...

Nejdůležitější vitamíny

07.02.2011 13:54
Nejdůležitejšími vitamíny jsou následující: Vitamín A   - podporuje tvorbu kůže, dobrý zrak, růst, plodnost, odolnost proti infekci Vitamíny B - zpracování bílkovin, látková výměna nervových buněk Vitamín C   - obrana proti infekcím Vitamíny D - vstřebávání vápníku, tvorba kostí...