Nákup chameleona

Chameleony nikdy nekupujte mladší 3 měsíců, do této doby se můžou objevit vrozené vady, případně další nemoci způsoběné chybami v chovu. Od 3 měsíců je již prakticky jedno v jakém věku si chameleona odeberete k sobě. Pohlaví lze u "jemeňáků" poznat již od vylíhnutí, samci mají na zadních nohách výrůstky, tzv. ostruhy.

Terarijní rašelina a Lignocel

Lignocel neboli kokosová drť je výborná jako podestýlka do terária, je bezprašný a nezpůsobuje tak zánět spojivek zvířatům. Kostku lignocelu položíme do kýble s vodou (dle návodu), necháme 30 min. napučet. Je dobré, aby v teráriu byla vrstva alespoň 25 - 30 cm, když samičky kladou vejce vyhrabávají si noru.


Ještě lepší než samotný lignocel je terarijní rašelina nebo substrát smíchaný s pískem 1:1, prodává se již namíchaný.

 

Barvy v teráriu

Zvolíme světlé odstíny - nejlépe zelené s různama šmouhama, podpoříme tak barvoměnu chameleonů. Tmavé odstíny absorbují světlo a chameleoni pak dávají přednost tmavým barvám a některé dokonce můžou ze své barvoměny úplně vypustit.

 

Čistota a chov cvrčků

Denně sebereme z terária starý trus, případně očistíme sklo nebo umyjeme misku na vodu. Substrát se mění 1x za půl roku a větvičky bychom měli také alespoň po roce vyměnit za nové. Voda na rosení by měla být odstáta 1 den.

Pokud si chceme chovat cvrčky pro chameleony sami, zakoupíme si větší počet cvrčků, které umístíme např. do plastových nádob s víkem, kam připevníme žárovku, dovnitř umístíme papírová plata od vajíček a nějak mističku s hlínou na nakladení vajec, samozřejmostí je potrava (jablko, mrkev,atd.) a voda.

 

Ochočení

Zezačátku se chameleon chová velmi plaše, schovává se za větvičky nebo se nafukuje a syčí. Nejlepší je tedy umístit terárium na frekventované místo, kde často pobýváte, časem si na vaši přítomnost zvykne. Můžeme zkoušet dávát opatrně a pomalu ruku do terária a přibližovat se ke zvířeti...

 

Světlo a teplo

Režim světla a tepla můžeme nastavit pomocí spínacích hodin, které nám usnadní péči a nemusíme hlídat hodinu zapínání a vypínání.

Zářivku s UVB světlem je nutné po roce vyměnit za novou, jelikož již nevyzařuje důležité UVB světlo. UVA světlo vyzařují i obyčejné či bodové žárovky.

 

Další zvířata v teráriu

S chameleony můžeme chovat i další druhy ještěrů - např. gekončíky. Nikdy k nim nepatří žáby, želvy a podobná zvířata, která mají jiné potřeby. Nejlepší je samozřejmě chovat chameleony samostatně!

 

Cestování

Záleží na ročním období a délce cesty. Do krabičky umístíme upevněnou větévku, na dno můžeme dát trochu substrátu nebo jen kousky papíru či molitanu. Jelikož chameleoni trpí dehydratací, na delší cestu musíme zajistit i vodu - buď podáváme kapátkem do tlamičky nebo dovniř krabičky umístíme kousek namočené vaty.