Inkubace vajec

Ihned po nakladení vajec je opatrně vyjmeme, spočítáme a přemístíme do krabičky s připraveným vermikulitem do inkubátoru. Vermikulit připravujeme dle návodu na balení.

Snůška obsahuje většinou 20 - 40 vajec, jsou nafouklá, bílá a pevná. Neoplozená vejce nemají pravidelný tvar, jsou lepkavá, malá, měkká a dožluta - tyto vejce do líhně nedáváme.

Uložíme je do inkubátoru, kde máme připravený vermikulit = extrudovaná slída (má velkou sací schopnost). Na 1 l vermikulitu přidáme 1 dl vody a důkladně protřepeme, do připraveného substrátu pokládáme jednotlivě vejce do vyhloubených důlků. Inkubace trvá 180 - 200 dní při teplotě 25 - 28 °C. Vejce v průběhu doby kontrolujeme v intervalech zhruba 14 dnů a pokud je třeba znovu navlhčíme substrát. Vejce nasávají vodu a zvyšují svůj objem.

Než se vylíhnou mláďátka musíme si připravit speciální terárium, kam je během líhnutí umístíme, většinou se líhnou během 3 dnů a ihned po narození umí měnit barvu.

 

Inkubátor

Můžeme ho koupit již hotový nebo si sami vyrobit z krabice či různých nádob. Návod na výrobu podle nás najdete v článku Výroba inkubátoru.

Inkubace vajec - inkubátor

Výroba inkubátoru a odchovné terárium

07.02.2011 15:37
Inkubátor jsme zhotovili velmi jednodušše z krabice a polystyrénu. Do krabice na dno jsme natrhali kousky polystyrenu, stěny krabice jsme vyplnili též polystyrenem nařezaným na rozměry krabice, nahoru pod víko jsme na karton papíru připevnili tepelný kabel ( W záleží na velikosti...