Péče o mláďata

Chameleony nikdy nekupujte mladší 3 měsíců, do této doby se můžou objevit vrozené vady, případně další nemoci způsoběné chybami v chovu. Od 3 měsíců je již prakticky jedno v jakém věku si chameleona odeberete k sobě. Pohlaví lze u "jemeňáků" poznat již od vylíhnutí, samci mají na zadních nohách výrůstky, tzv. ostruhy.

Vylíhnutého (vlastní chov) nebo "donešeného" (koupeného) chameleonka umístíme v odchovném teráriu, které je podobné jako pro dospělého. Na dno umístíme terarijní rašelinu, lignocel či polystyren, jelikož se mláďata často pouští větviček a padají, mohl by jim prašný podklad způsobit zánět spojivek. Nad teráriem či uvnitř umístíme zářivku s UVB (velmi důležitá - nesmí chybět!)  a žárovku na vyhřívání (stačí bodová nebo obyč. žárovka - ty také vyzařují UVA světlo, můžeme koupit i speciální výhřevnou žárovku - my s ní ale máme špatné zkušenosti s výdrží), nejlepší je chov ve světlém prostředí, kdyby byla mláďata v tmavých teráriích mohou být pak tmavě zbarvení a některé barvy jim dokonce mohou v dospělosti chybět.

Zdravá mláďata chvíli po vylíhnutí "zkoumají" po terárku prostředí a jsou stále v pohybu, mohou otevírat tlamičku a vydávat zvuky na své "sourozence" - konkurenty. Krmíme je několikrát denně - min. 2x - ráno a večer, krmíme mikrocvrčky nebo octomilkami. Rosíme též několikrát za den a 1x týdně můžeme chameleonky postříkat vitamínovým přípravkem Promotor zředeným vodou (dle návodu). Pokud některá mláďata málo žerou, nerostou, oddělíme je, aby nestrádala díky silnějším jedincům a nezahynula.

Tip pro vás: cvrčky dejte do malého průhledného  kelímku umístěného mezi větvičky, aby mláďata potravu nemusela hledat než se naučí lovit.

Během růstu se svlékají většinou v intervalu 14 dnů, později 3x do roka. Před začátkem svlékání zvíře ztmavne a začne se otírat o větvičky, aby se zbavil "staré" kůže, v této době je důležité dbát na vlhkost terária a můžeme chameleona přímo postříkat vodou.

 

Péče o vylíhlá mláďata je časově i finančně náročnější a vyžaduje hodně trpělivosti... Přejem hodně zdaru při "výchově" chameleonků.

Péče o mláďata

Co dělat, když si přinesu mládě domů?

07.02.2011 16:08
Nejdůležitější: 1. mám připravené plně vybavené terárium odpovídající pro život chameleona 2. mám koupené vitamínové přípravky (např. Nutrimix) 3. mám koupené mikrocvrčky (pro mláďata) nebo větší cvrčky podle věku zvířete 4. mám připravený rozprašovač, pinzetu     Než si pro mláďátko...