Diskusní téma: Chameleon

Je často na zemi

Datum: 09.12.2018 | Vložil: Alena

Zdravím, mám ročního samce pardalího. V poslední době se drží hodně na zemi. Přitom, žere normálně, vitamíny dostává, pitný režim taky má. Spí na větvi a i se normálně drží, ale přes den je na zemi. Je možnost toho, že je zimní období? Nebo mu něco chybí?

uwielbiam was

Datum: 30.11.2018 | Vložil: TheWoomo

hello. i am from poland. i uwielbiam was!

Samicka po snusce

Datum: 22.07.2018 | Vložil: Katerina

Dobry den prosim Vas potrebuje samicka po snusce nejakou specialni peci?

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Datum: 06.06.2018 | Vložil: AlbertLag

The prostate gland is central to the a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate related is situated just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really miserable and inconvenient for your patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of types of prostate infection. It is due to bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of a particular defect inside the gland and the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma on the urinary tract or by infections from other regions of the body. A patient may experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal of the prostate defect followed by the employment antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not to create what causes these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate weight loss program is important. These are some from the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for our health and wellbeing and will also also keep the urinary track clean.

2. Some studies claim that several ejaculations each week will assist you to prevent cancer of the prostate.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef every week will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most crucial measure to consider to make certain a proper prostate is always to opt for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you need to go for prostate examination at least one time a year.

Chameleon

Datum: 21.05.2018 | Vložil: Veronika

Dobry den, potrebuji poradit. Mame chameleona jemenskeho, 4,5 let stareho. Bohuzel mame maly byt, skrinove terarko a potrebujeme ho dat pryc, protoze se nam rozrusta rodina a potrebujeme prostor. Nevite zda zverimexi berou tak stare chameleony nebo kam by se dal dat? Bohuzel terarko i s 4,5 letym chameleonem se jen tak neproda. Dekuji za odpovedi

jazyk

Datum: 19.05.2018 | Vložil: sona

poradte mi prosim mam chameleona a myslim ze ma zalepeny jazyk kedysi chytal cvrckov z dialky no teraz ho vyplazi len 2cm ako mu pomoct

Růst- pardál

Datum: 12.02.2018 | Vložil: Dani

Dobrý den, zajímalo by mě, kolik cm v těle, by měl mít zhruba roční samec pardála (ambilobe)? Díky za odpověď ;)

alesbenesu@seznam.cz

Datum: 01.02.2018 | Vložil: Aleš

Dobrý den chci se zeptat mám terárko po hadovi rozměry jsou d.130 š.50 v70 je celé slepené jedná se mi o cirkulaci vzduchu když to budu řešit jen ze zhora udělám mřížku víc než přes pulku terárka děkuji za odpověd Beneš

Chameleon zvracia potravu

Datum: 11.10.2017 | Vložil: Palcsi

Dobrý deň chcem sa opýtať a požiadať o nejakú čo je môjmu chameleonovi. Včera som mu kúpil frajerku a dnes už zvracal. Sú od jedného chovateľa s dlhoročnými skúsenosťami. Potrava cvrcky vitamín a vápnik, uvb a žiarivka na ohrev samozrejmosťou. Majú napájajú a aj rosim listy, ale pit som ho este nevidel. Má tri mesiace a samička cca tiež. Poraďte mi prosím niekto lebo sa o nich bojím a chcem sa o nich dobre starať. Hľadal som niečo o tom ale márne. Terrarium dosť veľké a aj vetrané. Kontakt s chlovekom minimálny. Dakujem

Chameleon jemenský nejí

Datum: 19.09.2017 | Vložil: Tereza

Dobrý den, mám asi dva a půl měsíce staré mláďata chameleonu. Mám je doma od soboty tzn čtvrtý den a stále nechtějí jíst. Máte nějakou radu jak jste rozkrmili malé chameleony v novém prostředí? Děkuji

Záznamy: 1 - 10 ze 1376
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek